|#FilmLifeStyle|
Ile tu kurzu….fuuu. Muszę w końcu posprzątać! (ale to po maturze). Dziś po prawie pół roku postanowiłem zobaczyć co słychać na moim zapomnianym, zakurzonym blogu – ogólnie NIE JEST ŹLE! Może jakiś remont na wakacjach, zmiana motywu albo czcionek…
Ale ja nie o tym dzisiaj.
ZA TYDZIEŃ MATURY!
Dzisiejszy wpis chciałbym zadedykować wszystkim, którzy poczuli ciarki czytając powyższe zdanie. Sam w tym roku zdaję maturę i pomyślałem, że ciekawym pomysłem będzie zrobienie jakiejś szybkiej filmowej powtóreczki. Trochę już w życiu widziałem (przynajmniej filmów 😉 ), ale błyskawiczne przywołanie w pamięci motywu szaleństwa wraz z tytułem filmowego dzieła i nazwiskiem reżysera może nie być najłatwiejsze. Dlatego bezpieczniej będzie uporządkować wiedzę na chwilę przed…aby uniknąć kosmicznej dziury w głowie.
Wpis podzielę na motywy w kolejności od tych najprostszych i najczęściej występujących. Czasami podam tylko jeden przykład filmu, czasami kilka.
Na koniec coś dla tych co dopiero obudzili się ze szkolnego snu – dodam short listę z 12 tytułami do obejrzenia przed maturą oraz 12 adaptacji lektur, które powinniście poznać.
Będzie też kilka rad oraz wskazówek 😀
Ale tak właściwie po co mi te filmy?
Chodzi tutaj głównie o język polski – w formie pisemnej, jak i ustnej. Filmy są nieodłącznym elementem kultury. Gdy zostaniesz poproszony o podanie jakiegoś znanego ci przykładu z dowolnego tekstu kultury, będzie jak znalazł. Może przydać się zarówno na podstawie i rozszerzeniu. A kto wie, może na maturze z ustnego angielskiego lub niemieckiego trafisz akurat na pytanie o swój ulubiony film!
Skoro znamy już reguły gry i wiemy dlaczego warto znać kilka filmowych przykładów, możemy zaczynać 😀
Zapraszam na
WIELKĄ FILMOWĄ POWTÓRKĘ MATURALNĄ!
1. Motyw śmierci
Jest to bardzo często występujący motyw. Pomyślcie tylko w ilu to filmach ktoś umiera. Zgaduję, że co drugim 😉
-
Krótki Film o zabijaniu (1987) reż. Krzysztof Kieślowski – Kawał dobrego, polskiego kina! Nastoletni chłopiec z zimną krwią i w okrutny sposób zabija taksówkarza, za co zostaje skazany na najcięższą z możliwych kar.
-
Choć goni nas czas (2007) reż. Rob Reiner – Komedia o umieraniu w wykonaniu wspaniałego filmowego duetu: Jack’a Nicholson’a oraz Morgan’a Freeman’a. Nadchodząca śmierć staje się motywacją do spełnienia własnych marzeń.
-
Siódma pieczęć (1957) reż. Ingmar Bergman – Arcydzieło światowego kina, w którym człowiek rozpoczyna rozgrywkę w szachy ze śmiercią. W jej trakcie młody rycerz próbuje odnaleźć odpowiedź dotyczącą sensu życia i istnienia Boga.
-
Gladiator (2000) reż. Ridley Scott – Uwaga spojler! To chyba najpiękniejsza i najbardziej wzruszająca scena śmierci (aż mnie ciary przeszły)! Maximus ginący na arenie, odchodzi z tego świata jako bohater. W tle muzyka Hans’a Zimmer’a, gladiator zamyka oczy, unosi się nad ziemią by trafić do pięknej krainy, w której czekają na niego najbliżsi – ukochana żona wraz z synkiem. Kocham tę scenę! <3
2. Motyw miłości
Tyle ile w filmie śmierci, tyle i miłości. Może być romantyczna, nieszczęśliwa, tragiczna, ale i spełniona.
-
Krótki Film o miłości (1988) reż. Krzysztof Kieślowski – Brat “Krótkiego filmu o śmierci”. Film opowiadający o pierwszej miłości nastoletniego, nieśmiałego chłopca Tomka. Obiektem jego zainteresowania staje się starsza od niego sąsiadka. Gdy poznaje istotę miłości, pojawia się cierpienie.
-
Titanic (1997) reż. James Cameron – {SPOJLER!} Ten przykład zna chyba każdy! Za każdym razem oglądając ostatnie sceny mam nadzieję, że tym razem będzie inaczej, że Jack jednak przeżyje i będzie miał gromadkę dzieci z ukochaną Rose. Jest to obraz miłości nieszczęśliwej, romantycznej (dwa inne stany dzielące kochanków) ale i tragicznej (pomimo rozgrzanych serc, lodowata woda wygrywa, schładzając jedno z nich 🙁 )
-
Gnomeo i Julia (2011) reż. Kelly Asbury – Tak macie rację to bajka! Ale nie szukajmy skomplikowanych i wielce ambitnych przykładów. Nasz cel to trafić w motyw, a historia najbardziej znanego szekspirowskiego dramatu pasuje jak ulał. On jest ogrodowym krasnalem. Ona też. To jedyna zmiana. Kochają się tak samo jak kilkaset lat temu, lecz i tym razem nie przychodzi im się złączyć w swej miłości (miłość niespełniona)
3. Motyw podróży (wędrówki)
To też jeden z tych motywów do których musicie tylko podrapać się po głowie i coś cobie na pewno przypomnicie.
-
Into the Wild (2007) reż. Sean Penn – Wyobraźcie sobie, skończyliście szkołę, napiszecie maturę i możecie pakować plecak, rzucić wszystko w poszukiwaniu przygody, uciekając od społeczeństwa i zepsutego komercyjnego świata. Tak właśnie zrobił Christopher – bohater filmu, którego życiowym celem stała się Alaska.
-
Indiana Jones (wszystkie części) reż. Steven Spielberg – Tytułowy archeolog nieustanie dąży do przygody (a może i ona samo mu się po prostu przytrafia). W czasie swoich wypraw odwiedza najróżniejsze miejsca na świecie.
-
Samsara (2011) reż. Ron Fricke – Prawdziwa wizualna uczta! Bohaterem dokumentu jest człowiek: biały, czarny, wierzący i niewierzący, współczesny i pierwotny. A my płyniemy przez film – lekko i przyjemnie obserwując w pięknych ujęciach stworzony przez niego świat. Na końcu podróży znajduje się domknięcie kręgu narodzin i śmierci – następuje nirwana, ukryta w kąciku ust tybetańskiego mnicha.
4. Motyw cierpienia
Lepszego tematu do lania wody chyba nie ma
-
Pasja (2004) reż. Mel Gibson – Bardzo drastyczna wizja cierpienia Jezusa Chrystusa, który poddawany był mękom fizycznym i psychicznym. W filmie pojawia się również motyw Prometejski.
-
Requiem dla snu (2000) reż. Darren Aronofsky – Bohaterowie nie dają sobie rady z otaczającą ich rzeczywistością, żyją pogrążeni w iluzji, szukając spełnienia marzeń w zupełnie nieodpowiednich miejscach. Nadchodzi nałóg, krok dalej znajduje się cierpienie…
-
Krótki Film o miłości (1988) reż. Krzysztof Kieślowski – Wiem, wiem ten tytuł już się pojawił, lecz popatrzmy na niego z innej perspektywy. Młody Tomek bardzo cierpi, a powodem tego stanu jest poznanie smaku miłości.
5. Motyw samotności
-
Podwójne życie Weroniki (1991) reż. Krzysztof Kieślowski – Ten film to prawdziwe cudeńko! Oglądałem go już milion razy i nadal tak samo piękny. Na dwóch krańcach świata żyją dwie piękne, uzdolnione dziewczyny, które są niemal idealistyczne. Gdy jedna z nich umiera, druga zaczyna odczuwać pustkę, brak sensu i samotność.
-
Her (2013) reż. Spike Jonze – Jejku jak ja lubię ten film! Opowiada o nie tak dalekiej przyszłości, w której w sferę bliskości oraz intymności wchodzi wirtualny asystent. To on, a raczej ona staje się nową dziewczyną Theodore’a. Film ukazuje jak samotni stają się ludzie, a lekarstwem dla nich okazuje się wirtualny przyjaciel.
-
Cast Away – poza światem (2000) reż. Robert Zemeckis – Bardzo oczywisty przykład samotności, która staje się codziennością, nowym światem dla rozbitka bezludnej wyspy.
6. Motyw zbrodni (i kary)
W tej kategorii to już na pewno nie będziecie mieli problemu.
-
Krótki Film o zabijaniu (1987) reż. Krzysztof Kieślowski – Tak ten film już też znacie. Poza motywem śmierci pojawia się tutaj motyw cierpienia ale również zbrodni i konsekwencji, które spotykają chłopca – najcięższej kary.
-
Leon zawodowiec (1994) reż. Luc Besson – Leon jest płatnym zabójcą. Ratuje on młodą Matyldę, której rodzina została zamordowana przez policjantów.
7. Motyw szaleństwa oraz motyw kobiety
Postanowiłem wrzucić te dwa przykłady do jednego worka
-
Makbet (2015) reż. – Wspaniała filmowa adaptacja. Jeśli nie czytaliście książki koniecznie obejrzyjcie! Obłęd Lady Makbet na pewno dopasuje się do maturalnego klucza. Również występuje motyw kobiety (fame fatale)
-
53 wojny (2018) reż. Ewa Bukowska -Tym razem polski przykład, który obejrzałem w kinie kilka miesięcy temu. Mąż kobiety większość czasu spędza na misjach jako korespondent wojenny. Kobieta nie wytrzymuje napięcia i powoli zaczyna popadać w obłęd.
8. Motyw holocaustu (obozów)
-
Pianista (2002) reż. Roman Polański – Historia walki o życie wspaniałego polskiego pianisty. Przed ostateczną “wywózką” mieszkańców getta do obozów zagłady udaje mu się stamtąd uciec. Ukrywa się samotnie w ruinach Warszawy. Koniecznie obejrzyjcie!
-
Życie jest piękne (1997) reż. Roberto Benigni – Jak opowiedzieć dziecku czym jest holocaust? Guido próbuje przekonać swojego syna, że okrutna rzeczywistość jest jedynie formą zabawy dla dorosłych.
-
Lista Schindlera (1993) reż. Steven Spielberg – To chyba najbardziej wzruszająca a zarazem przerażająca historia w której pewien krakowski przedsiębiorca Oskar Schindler ratuje ponad 1100 ludzkich żyć przed śmiercią w otchłani holocaustu.
9. Motyw arkadii/raju
-
Między piekłem a niebem (1998) reż. Vincent Ward – Kto wie jak wygląda niebo? Bez wątpienia Robin Williams. Jako Chris Nielsen odwiedził bramy raju oraz czeluście piekła, a to wszystko aby odnaleźć najbliższych.
10. Motyw powstania
-
Powstanie Warszawskie (2014) reż. Jan Komasa – Ten film to prawdziwy skarb. Zachowane, odnowione, oryginalne zdjęcia z okresu powstania warszawskiego pomagają nam lepiej zrozumieć realia panujące w tym ciężkim czasie.
-
Miasto 44 (2014) reż. Jan Komasa – To film w którym powstanie jest jedynie tłem dla miłości i przyjaźni, poświęcenia dla ojczyzny oraz kolegów, a także życia w świecie, w którym śmierć grozi na każdym kroku.
Stwórzcie swoje własne zestawienie
Motywów, które mogą pojawić się na maturze jest oczywiście sporo więcej. Nie sposób opisać wszystkich, lecz niemal wszystkie mają swoje filmowe przykłady. Oczywiście to jest moje prywatne zestawienie. Jeśli chcecie czuć się pewniej w czasie matury, przygotujcie wcześniej własną listę z motywami do których dopasujecie filmy, które sami już kiedyś widzieliście. Przy okazji przypomnicie sobie ich tytuły i treść. I tutaj mam dla was niespodziankę! Na końcu wpisu podlinkuję wam specjalną tabelkę, która ułatwi wam zadanie 🙂
Na koniec kilka wskazówek:
Oglądajcie lektury!
Nie zapominajcie również o filmowych adaptacjach lektur. Prawie wszystkie mają swoje odpowiedniki w świecie filmu i często są to genialne produkcje. Kawał dobrego polskiego kina opiera się właśnie na takich klasykach jak Potop, Pan Tadeusz czy Wesele. Gorąco polecam! Przed maturą jeszcze goręcej! ;D
Jak przeczytać książkę, oglądając film?
Może się również trafić sytuacje, w której nie będziecie mieli wyboru i będziecie musieli podać przykład literacki. Spokojnie na to też coś dla Was mam. Zróbcie wcześniej research, które z filmowych tytułów postały na bazie książek. Trzon fabuły pozostaje taki sam, więc nawet jeśli nie czytaliście książki możecie zaryzykować i opisać przykład zapamiętany z filmu. Nie pomylcie się tylko i zamiast reżysera napiszcie koniecznie autora książki!
Dzięki Yodzie zdasz maturę!
Na koniec pamiętajcie, że matura z języka polskiego oparta jest głównie na tym co nas otacza każdego dnia: filmy, książki, obrazy, plakaty, wierszyki, a nawet gry komputerowe. Starajcie się przytaczać przykłady dzieł, które znacie lepiej niż ktokolwiek inny. Nie bójcie się odwołań do swoich ulubionych filmów i książek. Miałem kolegę (prawdziwego fana) który podczas ustnej matury odwołał się do Star Wars’ów. Dzięki temu nie potknął się na jakimś banale i zdał maturę na 100%. Wiedział o czym mówi, a treść filmów znał lepiej niż pytający go egzaminatorzy.
Dodatkowe materiały!
Dla stałych czytelników bloga udostępniam specjalne materiały za darmo! Jeśli chcesz stać się jednym z nich dołącz do grupy facebookowej “Filmowa Kawiarenka”, na której dzielimy się wspólnie filmowymi doświadczeniami. Znajdziesz tam przypięty post z hasłem do specjalnych materiałów.
Uwielbiasz filmy i kino?
A może szukasz pomysłu na wieczorny tytuł?
Dołącz do Filmowej Kawiarenki >>
Dziś mam dla Was aż 3 dodatki do dzisiejszego wpisu:
-
Specjalną tabelkę do stworzenia własnej listy maturalnych filmów
-
Listę 12 filmów do obejrzenia przed maturą – (specjalnie dla uczących się na ostatni dzwonek)
-
Listę 12 adaptacji filmowych do matury
Link do materiałów: mypolishhollywood.com.pl/materialy-specjalne/
A wy jak myślicie? Jaki film koniecznie obejrzeć przed maturą? 😀
Miłego oglądania!